![](https://tuzlanskaamica.ba/wp-content/uploads/2019/05/IMG_6046-1.jpg)
Projekat Artists@Work – završna faza
Projekat “ARTISTS@WORK” – Kreativnost za pravdu i pravičnost u Evropi, koji ima za cilj predstavljanje modela za unapređenje digitalnih vještina i unakrsnih medijskih umjetničkih tehnika evropskih umjetnika i kreativaca i njihovo korištenje u stvaranju boljeg, pravednijeg društva, ulazi u završnu fazu.
Projekat “ARTISTS@WORK – Umjetnici na djelu” je rođen iz iskustava 5 partnera: Fondazione Unipolis, kao vodećeg partnera, Fondacija Cinemovel, Libera, Les Ateliers Varan i Udruženje Tuzlanska Amica. Projekat je sufinansiran programom “Kreativna Evropa” Evropske unije.
Radovi se mogu pogledati na platformi http://www.artists-work.eu/ , kao i u prostorijama Udruženja Tuzlanska Amica, Hasana Kikica 1, Tuzla
Proces stvaranja umjetničkih djela u BiH „Tuzlanska Amica“ je organizovala uz mentorstvo 6 profesionalaca. Radionicu fotografije je vodio Munever Salihović, a radionicu stripa Dejan Slavuljica. Oni su zajedno sa kolegama Pietrom Scarnerom i Brunom Olivierom iz Italije i Renaudom Personnazom i Stéphaneom Charpentierom iz Francuske radili na tehnikama izoštravanja vještina učesnika kako bi nastala, bilo pojedinačno ili grupno, originalna umetnička djela koja govore o socijalnim temama.
Umjetnička djela su nastajala po modelu “učenje kroz rad”, karakteriziran kooperativnošću sudionika i kolektivnim učenjem na terenu, modelu podučavanja koji je realiziran tokom 3 radionice u svakoj zemlji.
Značaj radova mladih iz Tuzle i drugih gradova BiH, Francuske i Italije je borba za socijalnu pravdu kroz umjetnička djela. Socijalne teme kojima se kroz umjetnost bave su upozorenje, ali i poziv za djelovanje u zajednici.
Radovi su prezentirani i u vise gradova Evrope, posebno Francuskoj i Italiji. U Bosni i Hercegovini su u Tuzli i Srebrenici, a putem javnih medija i mnogo šire.
Izuzetno smo sretni što smo imali mogućnost da upoznamo i da se družimo sa mladim umjetnicima iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine. Projekat, koji je trajao godinu i pol je započelo 40 umjetnika, ali neki, zbog različitih obaveza i drugih razoga, nisu do kraja zavrsili svoje radove.
Imena autora iz Bosne i Hercegovine i nazivi njihovih radova
Strip/ilistracija:
- Kanita Hukić: Documenting waste disposal in BiH
- Emina Ahmetović: Documenting environmental degradation and air pollution in BiH]
- Selma Arapčić: THE BEAUTY AND THE BEAST
- Semir Hasić: Exodus
- Rusmin Ibrahimović: Begging as business /prošenje kao bisnis
- Emina Lagumdžija: BiH POLITICS
- Adnan Alić: Abandoned
- Emina Hotić: Eternal Traveler
- Zijada Spahić: THE ONES WE LEFT BEHIND
- Melisa Grahić: Strength of human character
- Harisa Dautović: The generation of machines = the extinction of crafts
- Lejla Bečakčić: Waiting for Đemre
Fotografija:
- Muris Halilović: Like Father, Like Son
- Damir Šabanić: corruptiON
- Leila Hadžić: Life of a stray
- Lana Miličić: The Goddess of Mutation
- Nadir Čajić: Sodomeyes
- Isak Zahirović: LooP
- Aleksandar Pavljašević: In the shadows
- Adna Nukić: Jackass
- Emina Numanović: Domini effect
- Alen Bajrektarević: The other dimension
- Ajša Beširević i Armin Numanović /zajednički rad/: Healruption
Tuzlanska Amica je sve aktivnosti na ovom projektu obavila bez ikakve nadoknade, što je u skladu sa projektima “Kreativna Evropa” Evropske unije.
Najtoplije se zahvaljujemo Gradu Tuzla, Kući plamena mira, Centru za kulturu – Dom mladih, Tuzla, udruženju ¨Adopt Srebrenica¨¸ udruženju “Sara” Srebrenica i Kulturnom centru Srebrenica za podršku i pomoć pri organizaciji radionica, javnih dogadjanja i prezentacije radova. Bez njihove pomoći i podrške, prvenstveno besplatno ustupljenog prostora, ne bi bilo niti moguće realizirati jedan ovakav projekat.